„Ako by škôlkari svoj kraj spoznať mali“


V júni 2015 pani učiteľka Zimová a pani učiteľka Gibová zareagovali na grantovú výzvu „Ako by škôlkari svoj kraj spoznať mali,“od Nadácie PO CAR. Vypracovali projekt pod názvom „ Vladko Vševedko na potulkách.“ Pretože tento projekt bol vyhodnotený ako najlepší, získala naša materská škola 1000 eur na jeho realizáciu. Cieľom projektu bolo zážitkovým spôsobom spoznať historické pamiatky, múzea a prírodné krásy Prešovského kraja a naučiť deti ako sa majú správať v dopravných prostriedkoch a dbať na svoju bezpečnosť počas cestovania. Deti sa o tejto výhre dozvedeli ešte v septembri a nemohli sa dočkať, kedy začne putovanie s Vladkom Vševedkom. Projekt sme však začali realizovať až v mesiaci júni, kedy je najvhodnejšie obdobie aj počasie na absolvovanie  výletov.

Štyridsať predškolákov  spolu so svojimi pani učiteľkami, vďaka nemu absolvovalo až päť výletov s rozličným zameraním, s rôznym spôsobom dopravy aj  náročnosti, do rôznych kútov Prešovského kraja.

 V prvý deň cestovali deti trolejbusom do prešovského Solivaru. Rozprávku „ Soľ nad zlato“ azda poznajú všetky deti, aj tie naše, ale až keď si vypočuli príbeh o tom, ako sa niekedy ťažila  soľ, čo nazývali soľankou, aké náradie k tomu ľudia potrebovali, zistili, že to bola poriadne ťažká práca a že soľ je naozaj vzácna. Jej priaznivé účinky si vyskúšali v soľnej jaskyni, kde si odpočinuli  a načerpali nové sily na cestu späť do materskej školy.

Druhý deň  nás už o ôsmej ráno čakal pred školou autobus a vyrazili sme na druhý výlet, ktorého cieľom boli Košice. Konkrétne Čermeľské údolie, kde nás už čakal tretí dopravný prostriedok a to lokomotiva Katka, ktorá už má za sebou pekných pár kilometrov. Deťom sa jazda v historickom vláčiku, cez údolie plné stromov, kvetov veľmi páčila. Po krátkom oddychu sme si prezreli okolie a atrakcie v stredisku Alpinka a prichystali sa na spiatočnú cestu. Po príchode do materskej školy sme si pochutnali na výbornom obede a šup do postielok snívať o tom „ako raz ja budem výpravcom“.

Tretí deň sme absolvovali návštevu Krajského  historického múzea v Prešove. Deti sa oboznámili s históriou nášho mesta, so životom ľudí v minulosti, s remeslami, ktoré dnes už nemajú možnosť vidieť. Chlapcom sa najviac  zapáčila prehliadka historickej hasičskej techniky.  Pretože niekoľko týždňov predtým sme navštívili požiarnu stanicu, mali možnosť porovnať, aké to bolo kedysi a akú techniku a autá používajú hasiči dnes.

Štvrtý deň sme vyrazili do Starej Ľubovne.  Deti si počas cesty autobusom vypočuli povesť o Staroľubovnianskom hrade „ Čertova skala“.  Po náročnom výstupe na hrad sme sa vrátili do minulosti , pozreli sa ako žili bohatý ľudia, ako sa obliekali, kto vládol na tomto hrade  a dozvedeli sme sa  aj to, kde sa tá Čertová skala nachádza. Vystúpenie sokoliarov a výroba hlinených nádob na hrnčiarskom kruhu bola pre deti veľkým zážitkom. V skanzene pod hradom sme  preskúmali domčeky, v ktorých žili chudobný ľudia, pozreli si školu, kostol a vyskúšali drevený kolotoč s prútenými košmi. A keby sa nám neboli ozvali prázdne brušká určite sa vozíme na starodávnom kolotoči doteraz. Výborný obed v reštaurácii  a nasadať do autobusu. Ďalší krásny výlet je za nami.

Posledný – piaty výlet, vyskúšal aj našu fyzickú kondíciu, pretože sme cestovali do Starého Smokovca na Hrebienok. Ešte v autobuse si deti vypočuli povesť „ O vílach zo Studenovodských vodopádov,“ a tak sa nevedeli dočkať až uvidia a začujú tie zurčiace vodopády. Aby sme sa k nim dostali, museli sme absolvovať jazdu lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok. Bol to pre deti obrovský zážitok a ich očká svietili asi viac ako tatranské slniečko. S batohmi na pleciach sme vyrazili na túru z Hrebienka k Rainerovej chate a Studenovodským vodopádom. Bola to náročná túra, ale tá krása, ktorú sme cestou pozorovali, stála zato. Ešte chutný obed, spiatočná cesta lanovkou a náš posledný výlet je za nami.  Škoda , že je našim výletom koniec.

Ale deti sa vďaka projektu Vladko Vševedko dozvedeli neskutečné množstvo nových informácií a poznatkov. Vyskúšali rôzne dopravné prostriedky a za týchto päť dní majú viac zážitkov ako niektoré deti za celý rok. Svedčia o tom aj ich výtvarné práce, ktoré zdobia našu materskú školu.                                   

Deti a učiteľky 3.a 4.triedy z MŠ – Československej armády v Prešove
 

foto galéria

článok


Domov

Používaním stránok prevádzkovateľa PO CAR, s.r.o.
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.