Sezónny editoriál Ing. Jozefa Berezného

Sezónny editoriál Ing. Jozefa Berezného
Na slovíčko s majiteľom PO CARU

Medzinárodná situácia je zložitá. Nepriaznivo vplýva na vývoj cien energií. Médiá nás síce ubezpečujú o energetickej sebestačnosti a vládne orgány vyhlasujú opatrenia na znižovanie spotreby, no dennodenný život prináša dramatické zvyšovanie cien energií a od nich závisiacich cien služieb a produktov.

Nechcem, aby to vyznelo ako lacná propaganda, ale zvaľovať na niekoho vinu, či dožadovať sa energetickej závislosti alebo nezávislosti na tej alebo onej strane, neprináša v reálnom živote uchopiteľný výsledok.

Intenzívne vnímame požiadavky na zníženie spotreby plynu aj elektriny. Viem, že každý problém okrem nedostatkov odhaľuje aj rezervy. Môžeme ich teda nájsť aj v tejto situácii, no bude to stačiť? Znížime teplotu vykurovania, dáme si väčší pozor na zbytočné svietenie, pomôže nám to?

Spotreba energií v ekonomickom prostredí je značná. Ak firma potrebuje energiu na technologické procesy, musí jej spotrebovať toľko, koľko daná technológia vyžaduje. Tam je hľadanie rezerv behom na dlhé trate.

V rozmeroch PO CARu je to otázka, povedzme, využitia alternatívneho zdroja energie zo slnka, ku ktorému sme pristúpili už pred pár rokmi. Máme rozsiahle priestory troch autosalónov, ktoré sú energeticky náročné celý rok – osvetlenie, kúrenie v zime, klimatizácia v lete. Energetická situácia nás preto núti zamýšľať sa aj nad tým, do akej miery štandardy predaja vozidiel vplývajú na celkovú spotrebu energie v PO CARe. A či pokrytie časti tejto spotreby elektrinou z fotovoltaických panelov bolo skutočnou energetickou úsporou alebo len lacnejšou cestou k predpísanej spotrebe.

Znižovaniu energetickej náročnosti našich prevádzok sa venujeme už niekoľko rokov a za ten čas sme spotrebu rôznymi spôsobmi znížili o polovicu. Je však možné v tomto smere posunúť sa ešte ďalej? Nebudem nič predstierať, čaká nás zložité obdobie. Je na nás, ako ho prijmeme a aké rezervy sa nám ešte podarí nájsť.

Ing. Jozef Berezný / majiteľ

Svoje názory a podnety nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.

Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso

Objednávka do servisu