Tip servisu: Nepodceňujte nastavenie geometrie

Tip servisu: Nepodceňujte nastavenie geometrie
Využite 10% zľavu na nastavenie geometrie. Akcia platí len do 31.8.2024. Porušenie korektného nastavenia geometrie kolies môže viesť k neprimeranému opotrebeniu pneumatík, čo v mnohých prípadoch, okrem zvýšenej spotreby, spôsobuje nákladné opravy alebo výmeny niektorých častí podvozku.

Najmarkantnejším znakom nesprávne nastavenej geometrie je nesúmerné opotrebenie pneumatík, kedy jedna strana je zjazdená viac. Ďalším signálom je, keď auto pri chvíľkovom pustení volantu nedrží priamy smer jazdy a ťahá do jednej strany. Pre menej skúsených vodičov to môže byť aj život ohrozujúce.

Nastavovanie geometrie u nás vykonávame pomocou vyspelého digitálneho zariadenia na hodnoty definované v servisných príručkách výrobcov vozidiel. Je to dôležitý moment aj z toho dôvodu, že elektronické asistenčné systémy moderných vozidiel sú kalibrované pri presne danom nastavení geometrie podvozku.

Neiskujete nerovnomerné opotrebenie pneumatík a vyššiu spotrebu paliva. Využite 10% zľavu na nastavenie geometrie. Akcia platí len do 31.8.2024.

OBJEDNÁVJTE SA NA SERVIS ONLINE

Ktoré parametre nastavujeme?
Odklon. Je to uhol, ktorý zviera zvislá os kolesa s vozovkou. Spoznáte ho podľa predného alebo zadného pohľadu na auto. Kolesá môžu byť kolmo, do písmena A alebo do písmena V. Od ich odklonu závisí rovnomerné alebo naopak nerovnomerné opotrebovanie pneumatík. Zbiehavosť. Predstavuje uhol odklonu kolies od vodorovnej osi.

Zbiehavosť kolies vidno na predných kolesách pri pohľade na pôdorys vozidla. Ak kolesá tvoria písmeno A (zbiehavosť mimo tolerancie výrobcu vozidla), vozidlo je nedotáčavé, kolesá sa zbiehajú k sebe a pneumatiky sa opotrebúvajú na ich vonkajšej strane. Pri tvare písmena V (mimo tolerancie výrobcu vozidla), sa vozidlo stáva pretáčavým, kolesá mieria od seba a pneumatiky sa opotrebujú na vnútornej strane.

Na nepriaznivý stav nastavenia geometrie sa podpisuje najmä zimná prevádzka po cestách plných výtlkov. Nekorektná geometria vplýva na opotrebenie podvozkových častí a v našej praxi sme sa stretli už aj s takým prípadom, keď zanedbaná geometria na zadnej náprave tak degradovala excentre, že zadná časť vozidla pri prejazde zákrutou mala tendenciu odskakovať...

Preto je ideálne nastaviť geometriu aspoň raz do roka pri prezúvaní kolies po zimnom období. Obráťte sa na náš autorizovaný servis a o vaše auto bude vždy spoľahlivo postarané.

Juraj Graca / vedúci servisu

Objednávka do servisu