Tipy odborníkov: Ako predĺžiť dojazd elektromobilu?

Tipy odborníkov: Ako predĺžiť dojazd elektromobilu?
Škoda Enyaq Coupé RS 82 kWh 220 kW s pohonom 4x4 má v zimných podmienkach výbornú trakciu.

Umiestnenie akumulátora znižuje ťažisko, vďaka čomu je vozidlo stabilné a na snehu dobre ovládateľné. Pohon s dvoma elektromotormi požaduje patričné množstvo energie. Ak s ňou vodič zaobchádza šetrne, v zime mu vystačí na viac kilometrov jazdy.

Základným parametrom účinnosti akumulátora elektromobilu je jej tepelný komfort. Čím bližšie sa bude teplota batérie približovať jej optimálnej prevádzkovej teplote, tým väčší dojazd elektromobil dosiahne. Takže ak je to možné, v zime treba elektrické auto parkovať v relatívne teplej garáži. Tu je ho možné napojiť na wallbox a pred štartom vyhriať kabínu, sedadlá a volant priamo z nabíjačky.

Verejné nabíjačky sú vždy poruke
Ak garáž nie je k dispozícii, je možné sa zastaviť na DC nabíjačke a batériu dohriať pred cestou na 20-25 °C. Na vykúrenie kabíny si Škoda Enyaq berie výkon od 1 kW do 3,4 kW, ktoré pri vyhrievaní cez nabíjaciu sieť nebudú chýbať v akumulátore. Ušetrená energia potom predĺži dojazd. Batériu najlepšie zohrieva DC nabíjanie a rýchla jazda po diaľnici. Pri krátkych jazdách ohrievanie batérie riešiť netreba.

Spotreba sa dá ovplyvniť
Pri jazdách na dlhé vzdialenosti sa ráta každý kilometer. Nielen v Škoda Enyaq Coupé RS, ale v elektromobiloch vo všeobecnosti. Veľkú rolu tu hrá spotreba. Vplýva na ňu počasie, jazdný štýl a kúrenie v interiéri. Ak bola kabína pred jazdou vyhriata cez kábel, počas jazdy stačí kabínu temperovať na 19°C, najmä ak vodič cestuje sám, a kvôli pocitu tepla si zapnúť vyhrievanie sedadla a volantu. Spotrebováva to podstatne menej energie ako vykurovacia špirála. Odporúča sa prudko neakcelerovať, jazdiť plynule a využívať plachtenie. Ak je silný protivietor, pomôže zníženie rýchlosti o 10-20 km/h.

A čo v zápche?
Ako dlho vydrží batéria, keď treba so Škoda Enyaq Coupé RS stáť v zime niekoľko hodín v kolóne a nechať pustené vykurovanie? Elektrické auto dokáže byť počas státia a vykurovania veľmi efektívne. Vyhriate auto si na vykurovanie berie 1-1,5 kWh. Čiže stačí 20 kWh kapacity a batéria vydrží na 10 hodín státia a vykurovania. Pri 82 kWh akumulátore je to úplne v pohode. viac o Škoda Enyaq Coupé RS nájdete na odkaze, klik TU.

Svoje názory a podnety nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.

Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso

Objednávka do servisu