Drakulov hrad na Orave

Drakulov hrad  na Orave
Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Jeho citadela postavená na úzkom brale je nezameniteľná a ľahko rozpoznateľná v našich aj zahraničných filmoch. Ak sa v lete budete túlať Slovenskom, túto dominantu Oravy určite nevynechajte.

Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Jeho citadela postavená na úzkom brale je nezameniteľná a ľahko rozpoznateľná v našich aj zahraničných filmoch. Ak sa v lete budete túlať Slovenskom, túto dominantu Oravy určite nevynechajte.

Oravský hrad sa mi podarilo navštíviť ešte lanskej jesene. Ako spoločníka som si vybral bieleho tátoša Škoda Karoq Sportine 1,5 TSI 110kW/150k.

Čarovné chladné ráno
Jesenné ráno konca septembra bolo dosť chladné a aj sychravé, tak mi celkom vhod prišli vyhrievané sedadlá. Krátko po štarte sa s pribúdajúcou rýchlosťou predná kapota markantne rozčerila vyzrážanou rannou vlhkosťou, ktorú prúdiaci vzduch tlačil na čelné sklo. Po bočných oknách stekal kondenzát so strechy. Pri troche fantázie som mal pocit, že prechádzam okolo jazierka, do ktorého zadúva ranný vietor. Bol som k tomu náchylný, išiel som predsa na Oravu, do lona slovenskej prírody...

Veľmi som sa jazierkom nadchýňať nestihol, lebo všetkému zrazu urobil koniec dažďový senzor dvoma či troma ráznymi rozmachmi stieračov. Nič to. Vymotal som sa z tunela pod Malkovskou hôrkou, nastavil som adaptívny tempomat na 130 km/h a zastavil som až v Oravskom Podzámku.

Prehliadka dominanty Oravy
Oravský hrad je naozaj impozantný. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1267, kedy ho prevzal kráľ Belo IV. Slúžil najmä ako obrana pred tatárskymi vpádmi a neskôr nadobudol obrovský význam vďaka strategickej polohe na dôležitej uhorsko-poľskej obchodnej ceste.

Hrad patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, Karolovi Róbertoviu z Anjou, či Matejopvi Korvínovi. V 16. storočí ho získali Thurzovci do trvalého vlastníctva. Ich zásluhou získal dnešnú podobu (1611). V roku 1800 celý vyhorel, ale vôbec to na ňom nevidno.

V najstaršej časti hradu, v Citadele Horného hradu, je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Napríklad Upír Nosferatu, Adam Šangala, Dračie srdce, či Sokoliar Tomáš. Na hrade je etnografická i prírodovedná expozícia a okrem pozoruhodných stredovekých a renesančných stavieb s dobovým zariadením návštevníkov upúta Kaplnka sv. Michala, klenotnica Oravského hradu a tiež hradná studňa s hĺbkou neuveriteľných 90 metrov. Každý návštevník si určite príde na svoje.

Ing. Róbert Sinai / Ardeny s.r.o.

Objednávka do servisu