Jáánošííík utiekol!

Jáánošííík utiekol!
Takéto volanie sa ozývalo za múrmi hradu Niedzica, keď bezradné stráže zistili, že im z kamenných kazemát utiekol prominentný väzeň – Juraj Jánošík.

Urobte si cez víkend čas a vyberte sa autom na miesto, kde môžete hľadať nielen strateného zbojníka, ale aj neobjavený poklad Inkov.

Len desať kilometrov od Červeného Kláštora sa v regióne poľského Spiša nachádza malebné miesto pri Czorsztynskom jazere, ktorému dominuje jediný dodnes obývaný poľský hrad – Niedzica. Vybrali sme sa k nemu na novej facelitfovej verzii ŠKODA KAROQ. Užili sme si skvelý výhľad na cestu a najmä vzrušujúci pocit z objavovania.

Výborne zachovalá pamiatka
Hrad bol postavený na začiatku 14. storočia za panovania Karola Róberta z Anjou ako strážny hrad Uhorského kráľovstva. Bol obývaný a využívaný do roku 1943. Dnes je prístupný verejnosti ako múzeum, ale svojimi hosťovskými izbami, ktoré si možno prenajať, slúži sčasti aj ako hotel. V zámockých expozíciách je možné obdivovať množstvo pôvodného vybavenia v izbách spišského župana a komnatách posledných majiteľov. Zaujímavá je izba zámockej stráže. Tu si môžete predstaviť, ako strážnikov oblieval pot, keď im spoza mreží utiekol Juro Jánošík. Prístupné sú i kazematy so stredovekou mučiarňou, kde bol legendárny zbojník väznený. V areáli hradu sa nachádza voziareň so zbierkou historických kočov a vozov z čias, keď kone bývali nie pod, ale pred kapotou...

Poklad Inkov a peniaze pre kráľa
Hrad je zaujímavý aj svojimi historickými epizódami. Napríklad v roku 1412 tu bolo na základe zmluvy o Spišskom zálohu 13 spišských miest vyplatených 37 000 kôp pražských grošov pre Žigmuda Luxemburského. A v roku 1946 sa tu našiel artefakt s inkským uzlíkovým písmom kipu. Údajne obsahoval informáciu, kde je schovaný tajomný zlatý poklad Inkov. Dodnes sa však nenašiel.

Niekoľko hradov naraz
Okolie zámku si naozaj užijete. Je tu prístav, kde si možno objednať plavbu loďou po Czorsztynskom jazere. V niekoľkých požičovniach sa dajú požičať bicykle, s ktorými si vybehnete na okružnú jazdu okolo jazera, kde sa môžete zastaviť na zrúcaninách Czorsztynského hradu. Alebo si urobíte cyklovýlet na slovenskú stranu až do Červeného Kláštora. Deti sa môžu vyšantiť v rodinnom centre, kde okrem zábavných a adrenalínových atrakcií isto zaujme aj Park miniatúr s modelmi hradov a dedinských domov z Oravy, Spiša a Podhaly. Tu zistíte, že Jánošík z Niedzice neušiel ďaleko. V Parku miniatúr dodnes sedí v kamennej temnici neďaleko Oravského zámku a dá sa s ním urobiť selfie...Ináč, na spiatočnej ceste do Prešova cez Starú Ľubovňu dosiahla naša ŠKODA KAROQ priemernú spotrebu 4,7 l/100 km. Celkom fajn. Výlet aj spotreba.

Svoje podnety na zaujímavé články nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.

Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso

Objednávka do servisu