Oprava VN akumulátora

Oprava VN akumulátora
Náš vysokonapäťový expert Jaro Leško sa pustil do opravy VN akumulátora elektromobilu ŠKODA ENYAQ iV.

Na opravu vysokonapäťových (VN) akumulátorov treba mať príslušné technické a bezpečnostné oprávnenie. Náš vysokonapäťový expert Jaro Leško takúto certifikáciu po absolvovaní príslušných školení má a tak sa mohol pustiť do opravy VN akumulátora elektromobilu ŠKODA ENYAQ iV.

Na vozidle v prvom rade vykonal diagnostiku a zistil, že v akumulátore je porucha na článkovom module č.2. Následná oprava vyžadovala demontáž celého akumulátora. Pred demontážou musel vo vozidle deaktivovať vysoké napätie. Vykonáva sa to prostredníctvom pokynov diagnostického prístroja, ktorým sa postupne krok za krokom bezpečne odpájajú jednotlivé systémy vozidla od VN.

Presne podľa servisnej príručky pre model ENYAQ iV si pripravil náhradné súčiastky a prípravky potrebné na ich výmenu. Za pomoci VN experta Petra Sobotu potom demontoval akumulátor z uloženia, odstránil kryt a vybral chybný blok. Kapacitu nového článku balancérom prispôsobil na úroveň kapacity ostatných článkov a následne ho vložil do akumulátora.

Po uzavretí batérie novým krytom diagnosticky skontroloval jej tesnosť, namontoval ju naspäť do vozidla, opäť diagnostikou nakonfiguroval a pripojil VN. PS: Medzi náhradnými súčiastkami potrebnými k tejto oprave sú aj všetky skrutky, ktoré museli byť uvoľnené pri demontáži. To preto, lebo všetky sktrutky sa pri montáži uťahujú presným uťahovacím mometom a pre garanciu tesnosti akumulátora je to nevyhnutné.

Juraj Graca / vedúci servisu

Svoje názory a podnety na zaujímavé články nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.

Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso

Objednávka do servisu