Viete čo? Choďte do Hája!

Viete čo? Choďte do Hája!
Obec Háj sa nachádza na začiatku malebnej Hájskej doliny medzi Zádielskou a Jasovskou planinou. Je to obec chalupárov, vodopádov a atraktívnej turistiky.

Mám rád turistiku. A filmy. A od kolegu zo showroomu Škoda Petra Tuptu som dostal dobrý tip – v dedine Háj je umiestnená socha Anjela s odlomeným krídlom, ktorá slúžila v roku 2000 ako filmová rekvizita počas nahrávania filmu „Za nepriateľskou líniou“. Tak som sa tam vybral.

Ako z filmu. Takmer.
Peter mi poskytol jedno z predvádzacích vozidiel, bol to Škoda Kamiq, a druhú marcovú nedeľu som sa vybral na juh. Keď som sadol do auta, chvíľu som bol ticho. Sedel som tak vysoko, že som videl takmer celú prednú kapotu a na cestu som sa pozeral ako z vyhliadky. Ale nie kvôli tomu som bol ticho.

Kamiq má na prednej kapote efektný prelis a z vodičovho pohľadu sa mi zdal natoľko výrazný, že sa mi v hlave začali premietať obrázky auta Steva McQueena z filmu Bullitov prípad. Takéto autá majú totiž zvyčajne prednú kapotu prelisovanú tak, aby sa pod ňu zmestil aj 400 koňový motor so vzduchovým filtrom navrchu. Nepovedal by som, že ma až tak môže múzou oviať Kamiq svojím prelisom...

Aby som Steva Mc Queena neurazil, hneď na mieste priznám, čo pod kapotou ukrýval môj Kamiq: 1 litrový benzínový agregát TSI so 110 koňmi. Úplne mi pod tým prelisom stačil.

Na planinu a na hrad
V Turni nad Bodvou som odbočil doprava. A o chvíľu som bol úplne v Háji. Kamiq som odstavil na štrkovom parkovisku, z ktorého je k filmovému Anjelovi asi 150 metrov na miestnom cintoríne.

Samozrejme, že som neprišiel iba kvôli Anjelovi. Chcel som vidieť aj Hájske vodopády a trochu si „zatúrovať“. K vodopádom som prešiel na koniec dediny smerom k Hačave a potom ešte kúsok ďalej po žltej značke. Cieľom mojej túry bol Turniansky hrad, cez Zádielskú planinu. Medzi úhľadnými hájskymi domami som našiel zelenú značku a nasadil pochodové tempo. Na planine mi potom neušli výhľady na protiľahlé skaly Zádielskej tiesňavy a zreteľné valy slovanského hradiska. Na hrad ma odtiaľ odviedla modrá značka.

Výhľad na všetky strany. Aj dozadu.
Z Turnianskeho hradu, cez ktorý sa okrem mňa prehnali aj Jiskrovci, Turci i Thökölyoci, som mal nádherný výhľad do okolia. A ako maličkú červenú bodku v diaľke som na parkovisku v Háji rozoznal môj Kamiq. Po žltej značke som bol za 30 minút pri ňom...

Kvôli ilustračným fotkám k článku som sa s autom riadne namanévroval. Hľadal som vhodné miesta v Turni aj v Zádieli a musím povedať, že svojím polomerom zatočenia ma Škoda Kamiq podržal. Aj v stiesnených podmienkach som s ním i vďaka zadnej kamere zaparkoval alebo otočil veľmi ľahko.

P.S. Po návrate do PO CARu som pozrel na priemernú spotrebu. Pri dodržaní všetkých dopravných predpisov a vyhnutí sa diaľnici, Kamiq spotreboval 4,7 l /100 km.

Ing. Róbert Sinai / agentúra Ardeny

Svoje podnety na zaujímavé články nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.

Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso

Objednávka do servisu