Čaro Tomášovského výhľadu v zime

Čaro Tomášovského výhľadu v zime
Legendárny výhľad v Slovenskom raji, na ktorom kedysi dominovala šikmo rastúca borovica, má osobité čaro v zimnom období. Keď opadá lístie a všetko sa zahalí do milosrdnej prikrývky bieleho snehu. Stojí zato to vidieť.

Legendárny výhľad v Slovenskom raji, na ktorom kedysi dominovala šikmo rastúca borovica, má osobité čaro v zimnom období. Keď opadá lístie a všetko sa zahalí do milosrdnej prikrývky bieleho snehu. Stojí zato to vidieť.

„...namísto koních tam jezděj v medvědech...“ Spomeniete si na Kabát? Ja som si takto zajazdil na zimnom výlete do Slovenského raja v aljašskom medveďovi Škoda Kodiaq Style s dvojlitrovým dieselovým motorom. Po dva dni predtým sme zažívali snehovú kalamitu a bol som zvedavý, ako Kodiaqu svedčí pohonom 4x4.

Cez priesmyk Branisko
V nedeľu ráno som nasadol do auta, zapol rádio Regina s rozprávkou (počúvam každú nedeľu) a cestou cez obce som sa vybral k priesmyku Branisko. Diaľnicu som vynechal nielen preto, že som chcel mať dosť času aj na rozprávku na Lumene a potom aj na Devíne, ale najmä kvôli tomu, aby som zistil ako veľmi sa na pohon 4x4 v daných podmienkach môžem spoľahnúť.

Cesty boli odhrnuté, ale ranný mráz -4°C udržiaval na vozovke občasné ľadové mapy. Nechcel som na nich zažiť nejaké prekvapenie. Adaptívny tempomat ACC som nezapínal a často som na otvorených úsekoch rázne brzdil, aby som vedel s čím môžem rátať. Musím povedať, že aký je Kodiaq veľký a ťažký, tak dobre aj brzdí. Pozor však, ľad je ľad...

Veľmi zaujímavé to bolo na Branisku. Nedeľa ráno, za mnou nikto a nikoho som počas prejazdu nestretol ani v protismere. Celé Branisko som mal iba pre seba. Pohon 4X4 ma nesklamal. Keď som chcel, aby auto skĺzlo zo stopy, musel som prudko pridať alebo zabrzdiť. Prejazdnosť a stabilita jazdy boli skvelé. Vodič na Kodiaq zvyknutý, by si však dovolil určite viac.

Light túra pre všetkých
Po predchádzajúcej snehovej kalamite som v lesoch očakával záľahu snehu. Mentálne som bol pripravený na hard túru s prešliapávaním chodníka, ak ho vôbec pod snehom nájdem. Na Čingove sa však moje londonovské sny o panenských snehových pláňach, na ktorých sa ojedinele černie postava zápasiaca s mrazivým počasím a vysokým snehom, rozplynuli. Snehu nebolo viac než pred Braniskom a žlto značený chodník cez Ďurkovec na Tomašák bol vyšliapaný na dve lopaty vedľa seba...

Aj keď mi chýbala modrá obloha, hore bol nádherný výhľad na tajomne zasnežené Kolísky, Čertovu sihoť, Čertovu dieru a Biely potok. Tatry boli dôkladne schované za snehovými mrakmi. Po zelenej značke som potom zbehol k rázcestníku Biely potok, odkiaľ som po modrej pokračoval popri Hornáde pod hrebeňom Ludmanky s Tomášovským výhľadom naspäť do Čingova.

Ak bude počasie priať a Hornád poriadne zamrzne, určite sa vyberte na túru po hladine rieky v Prielome Hornádu. Zamrznuté kaňonovité údolie, so strmými skalnatými brehmi sú pri pohľade z takejto netradičnej perspektívy jednoducho úchvatné. Priemerná spotreba Čingov – PO CAR: 6,2l/100 km.

Ing. Róbert Sinai/Ardeny s.r.o

Svoje tipy na zaujímavé články nám môžete zasielať cez kontaktný formulár na webe, klik TU.

Vždy najaktuálnejšie informácie zo sveta PO CARU nájdete na sociálnych sieťach. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame. Lajkujte, komentujte, zdieľajte. #pocarpresov #naposledypeso

Objednávka do servisu